Coin Nasıl Alınır?

Bitcoin ve coin nasıl alınır ve satılır?
Bitcoin ve coin nasıl alınır ve satılır?

Coin nasıl alınır sorusuna yanıt arayanlar için coin nasıl alınır sorusunu yanıtlamak amacıyla coin nasıl alınır başlığında yazmak istedik. Bitcoin, coin, dijital para, sanal para nasıl alınır şeklinde de cevabı aranan bir sorudur. Coin nasıl alınır diye merak ediyor ve coin nasıl alınır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz diyebiliriz. Coin nasıl alınır sorusuna en basit, duru bir anlatım getirerek sizlere coin nasıl alınır öğreteceğiz. Coin almak, satmak hatta daha fazlası için içeriğimizin devamındaki basit anlatımımızı okuyabilir ve coin nasıl alınır öğrenebilirsiniz. Sizler için en yalın haliyle yazdığımız bu içerik sayesinde coin alım satımına kolayca başlayabilirsiniz. Elimizden gelen en iyi anlatımı yaparak coin nasıl alınır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. İşte coin nasıl alınır sorusuna detaylı bir yanıt! Hemen aşağıda!

Coin Nereden Alınır?

Coin nasıl alınır diye soruyorsanız öncelikle bilmeniz gereken bitcoinin coin borsalarında yer aldığıdır. Yani bir coin almak istiyorsanız, bu bitcoin ya da alt coinlerden herhangi biri olabilir, bunu yalnızca bir coin borsası aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, altının yükseleceğini düşünen biri nasıl ki kuyumcudan altın alıyorsa bitcoin ya da başka bir coin almak isteyen insan da coin borsası aracılığı ile bitcoin alıyor.

Peki neden coin borsalarından bitcoin ya da alt coin alınıyor? İşte bu noktada coinlerin birer sanal para olduğunu ve somut olmadıklarını bilmek gerekiyor. Coinler, sanal (dijital) paralar olduğundan ancak ve ancak coin borsalarından alınıp satılabiliyor. Peki ama hangi borsadan coin alınır? Coin ya da bitcoin almak için hangi borsayı kullanmak güvenlidir? Yazımızı okurken herkesin aklında aynı soruların olduğunu biliyoruz.

Her coin her borsada yer almadığı gibi her coin borsası da güvenilir olmuyor. Sizlere yazımız boyunca hangi coin borsası daha güvenilir, bundan da bahsedeceğiz.

Hangi Coin Borsası Daha Güvenilirdir?

coin borsası arayan kullanıcıların ilk dikkat ettiği şey Türkçe dil desteği. Bu nedenle Türkçe borsaları tercih ediyorlar. Fakat bir coin borsasının Türkçe olması onun güvenilir olduğu anlamına gelmiyor. Thodex Türkiye’de hizmet veren Türkçe bir coin borsasıydı. Fakat battıktan sonra birçok coin alan insan mağdur oldu. Coin borsaları arasında BTCTurk ve Paribu gibi Türkiye’de en çok kullanılan borsalar da yer alıyor. Bu borsalar da tamamen Türkçe fakat en güvenilir borsa her zaman en büyük borsadır cümlesinden yola çıkarsak… İşte orada devreye Binance giriyor.

Binance dünyanın en büyük coin borsasıdır. Binance’nin Türkçe dil desteği de mevcuttur. Coin alım satımına başlayan birçok kişinin endişesi Türkçe dil desteği olduğundan Binance’den uzak durup Türk coin borsalarını tercih ediyor. Fakat Binance Türkçe’ye çevrilebildiği gibi dünyanın en az komisyon alan coin borsasıdır da diyebiliriz. Coin borsaları alım satımlarda komisyon alır. Dünyada en düşük komisyonu alan coin borsası da Binance’dir. Sizler için oturup kıyasladık ve Binance ile aralarında katlarca fazla komisyonlar olduğunu gördük.

Türk Thodex borsası battıktan sonra Türkiye’de kimse Türk borsalarına güvenmez oldu. Bu nedenle de Binance tercih edildi. Coin alanların %70’ten fazlası ülkemizde Binance kullanıyor. Bunun sebebi küçük çaplı coin borsalarının çabuk batması ve yerle bir olması. Binance bu konuda en iyi borsalardan biri olduğundan ve uzun süredir dünyanın en büyük borsası olduğundan en çok tercih edilendir.

Bu arada şu anda Binance’de kampanya mevcut. Eğer siz de coin almak için bir borsaya kayıt olacaksanız, Binance tercih etmenizi tavsiye ederiz. %25 BNB komisyon indirimi kampanyası. Üye olarak BNB indirimini hesabınızdan açabilir ve komisyonlarınızı BNB ile ödeyerek %25 komisyon indirimine sahip olabilirsiniz. Bu da daha az komisyon ödeyerek alım satım yaptığınızda daha çok para kazanmanızı sağlar. Binance 1000’de 0,75 kadar komisyon alır.

BURAYA TIKLAYARAK %25 BNB KOMİSYON İNDİRİM İLE BİNANCE’YE ÜYE OLABİLİRSİNİZ.

Örneğin 1000 dolarlık bir coin alıyorsunuz diyelim, Binance sizden bunu 75 cent kadarını alır. %25 BNB indiriminden yararlandığınızda bu oran daha fazla düşer. Diğer Türk borsalarına baktığınızda bu rakamların 3,5 dolara kadar çıktığını görebiliyorsunuz. 1000 dolarlık bir alımda 3,5 dolar çokken satış sırasında da 3,5 dolar komisyon alınması gün içinde birden çok işlem yapan biri için ya da ay boyunca 30 işlem yapan biri için ciddi rakamlar ortaya çıkarabiliyor. Binance’de bu oranlar minimalist olduğundan insanların yine tercih ettiği borsalardan biri olmaya devam ediyor.

Örneğin Paribu %3,5 komisyon alıyor. Bu veriyi 10.10.2021 verisidir. Aynı şekilde BTCTurk’un de komisyon oranları bu kadar olmasa da Binance’den yüksek. Özellikle onlarca coin borsasının komisyon oranlarını karşılaştırdık ve ortaya en düşük komisyonun Binance’de olduğu çıktı. Bu bilgilerden sonra eminim ki Binance üzerinden nasıl coin alabileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Buraya kadar coinlerin bitcoin borsalarından alınıp satıldığını ve dünyanın en büyük borsasının Binance olduğunu, Binance’nin Türkçe dil desteği olduğunu, Türkçe olarak kullanılabildiğini ve dünyanın en az komisyon alan borsası olduğunu öğrendik. Yazımızın devamında ise Binance üzerinden nasıl coin alınıp satıldığını öğreteceğiz. Peki Binance üzerinden nasıl coin alınır ve satılır? İşte hemen altta basit bir anlatımla yazdık.

Coin Nasıl Alınır?

Sizlere verdiğimiz bağlantıdan gerçek bilgilerinizle Binance’ye üye olduysanız bu noktadan sonra yapmanız gereken coin satın almak. Coininizi banka ya da kredi kartınız üzerinden alabilirsiniz. Banka ya da kredi kartınızın yurtdışı alışverişlerine açık olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer banka ya da kredi kartınız yurtdışı internet alışverişlerine kapalıysa coin alamazsınız. Bu durumda bankanızı arayarak ya da bankanızın mobil uygulaması üzerinden yurtdışı internet alışverişlerini açmanız gerekir.

Üyeliğiniz üzerinden ekranınızdaki “KRİPT0 AL” sekmesine tıklayın.
TRY para birimini seçin.
Satın almak istediğiniz coin birimini seçin.

Daha sonra yazdığınız TL kadar size vereceği coin miktarını görürsünüz. O coinin değeri ne kadarsa sizlerin de paranıza oranla o kadar satın almanıza olanak tanıyacaktır. Binance üzerinden en az 100 TRY’lik coin satın alabilirsiniz. Binance’nin yine en önemli özelliklerinden biri de düşük miktarlara da coin satın alınabilmesine izin vermesidir. Birçok borsa bu miktarlara coin almanıza olanak sağlamaz.

Sonrasında ilerleyerek coininizi satın alabilirsiniz. Peki ama bu noktadan sonra ne olacak? Aldığınız coini nasıl satacaksınız? İşte yazımızın devamında bir de bununla ilgili en basit anlatımla bilgi vermek istedik. Çünkü aldığınız malın değeri yükseldiğinde satabilir ve düştüğünde tekrar alabilirsiniz.

Coin alanların çoğu bu şekilde al – sat yaparak para kazanır. Satın aldıkları coin düştüğünde alırlar, yükseldiğinde satıp yeniden almak için düşmesini beklerler.

Coininizi satın aldıktan sonra hangi coini hangi para birimiyle satın aldıysanız PİYASALAR sekmesine yazıyorsunuz. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse;

Diyelim ki TRY ile Bitcoin coin birimi satın aldınız. TRY ile alıp satmak istiyorsanız piyasalar bölümüne BTC/TRY yazıyorsunuz. / dan öncesinde her zaman aldığınız coin birimi yer alıyor, / dan sonrasında da hangi para biriminde alıp satmak istiyorsanız onun kısaltması yer alıyor. BTC/TRY yazarsanız, BTC aldıysanız piyasalar bölümünde BTC/TRY bölümüne girip SAT butonuna tıklayarak tüm miktarı yazabilir ve satabilirsiniz.

Aynı şekilde elinizdeki BTC coin birimini BTC/USDT yazarak dolar karşılığında da satabilirsiniz. Coininizi yine aynı şekilde EURO olarak da satabilirsiniz. Bitcoin borsasında aldığınızı hangi para birimine satarak çevirmek isterseniz çevirebilirsiniz. Aynı şekilde yazarak başka coin birimleri alabilirsiniz. Alım yaparken de satım yaparken de işlem aynıdır.

Elinizde TRY varsa sadece TRY piyasasında işlem yapabilirsiniz. Bu nedenle yalnızca BTC/TRY işlem çiftini kullanabilirsiniz. Fakat elinizde USDT bulunuyorsa BTC/USDT işlem çiftinden başka bir yerden BTC satın alamazsınız.

Bitcoin borsalarında elinizdeki para birimi neyse almak istediğiniz coini de sadece o işlem çiftinde alabilirsiniz. Başka türlü alım yapamazsınız. Birçok insanın en çok karıştırdığı ve alım satım yapamadığını söylediği kritik nokta da budur. İlk alımdan sonra satarken coininiz hangi para birimine dönüştüyse o piyasayı kullanırsınız.

Genelde USDT piyasasında işlem yapılır. Bunun nedeni doların uzun vadede sürekli bir yükseliş halinde olmasıdır. Böylece hem coinlerden hem de dolardan kar elde etmek amaçlanır. Bu piyasa koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

Biraz karışık gibi gelse de aslında çok basittir. Birkaç ufak işlemden sonra biraz kurcalayarak hemen öğrenebilirsiniz. Bu arada bu işlemleri yaparken Binance’yi Türkçe’ye çevirmeyi unutmayın. Böylece daha rahat işlem yapabilirsiniz.

Başlarda Türk borsalarından bitcoin borsalarına giriş yapanlar günün sonunda Binance’ye kayıt olur. Bunun sebebi Binance’de piyasadaki her borsada bulamayacağınız coinlerin yer almasıdır. Türk borsalarında genelde kısıtlı sayıda coin bulunur. Binance bu konuda bir dev olduğu için piyasadaki alınıp satılan tüm popüler coinleri bulabilir ve alıp satabilirsiniz. Günün sonunda Binance’ye üye olunmasının en büyük nedenlerinden biri de budur.

BU BİLGİLERDEN SONRA BİTCOİN ALIM SATIMINA BAŞLAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIP KAYIT OLMANIZ YETERLİ OLACAKTIR.

Umarım bilginin net aktarılamadığı, basitçe verilmediği bu çağda yazdığımız bu basit içerik sizlere gerçek bir yanıt vermiştir. Sizler için karmaşık gelse dahi kayıt olup kurcamaladan hiçbir şeyi öğrenemeyeceğinizi söylemek gerekir. Kayıt olduktan sonra yazımızı tekrar tekrar okuyarak kısa süre içerisinde hızlı alım satımlar yapmaya başlayabilir ve alışabilirsiniz. Birkaç pratik ile coin ya da bitcoin alıp satmaya başladığınızda ve kar elde ettiğinizde severek alım satım yapacağınıza emininiz.

Birçoğunun endişesi bitcoin borsalarında zarar eder miyim düşüncesi. Kayıt olduktan sonra coin alım satımı yaparken Binance’de yer alan Stop-Loss özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin bir coin satın aldınız ve bu coin bir miktar yükseldi. Yükseldiği için de satmak istemiyorsunuz. Bu durumda Stop-Loss kullanırsanız siz hesabınıza bakmadığınızda dahi belirlediğiniz seviyenin altına indiği anda paranız nakite döner. Böylece en fazla kardan zarar etmiş olursunuz.

Aynı şekilde Stop-Loss özelliğini kullanarak aldığınız bir coin siz uyurken ya da hesabınıza bakamadığınızda belli bir seviyenin altına düşerse diye kendinizce belli bir Stop-Loss oranı koyabilir ve minimum zararla yolunuza devam edebilirsiniz. Stop-Loss amacına uygun kullanıldığında bitcoin borsalarında paranızı elinizden geldiğinizce koruyabilirsiniz.

Üye olduktan sonra zamanla bu konularda da kendinizi geliştireceğinizden eminiz. Umarım sizin için çok basit bir anlatım olmuştur ve kayıt olduktan sonra fazla zorlanmazsınız.

Herkese iyi karlar dileriz.
Selametle.

Etiketler: bitcoin nasıl alınır, coin nasıl alınır, bitcoin nasıl alınır satılır, coin nasıl alınır satılır, bitcoin nasıl satın alınır, coin nasıl satın alınır