Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Halk ağzı ile kripto para olarak tanımlanan ve bir Blockchain terimleri arasında yer alan “kripto para cüzdanı”nın ne olduğunu henüz bilmeyen insanlar var. Teknolojinin sürekli gelişmesi beraberinde birbirinden farklı terimleri ortaya çıkartıyor. Peki ya kripto para cüzdanı nedir?


Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Açık ve özel anahtarlarla yönetilen uygulamalara kripto para cüzdanı ismi verilmektedir. Kripto para cüzdanları aslında kripto paranızı korumaz, dış saldırılara karşı ya da izinsiz erişimleri engeller. Kripto para cüzdanı içinde sadece sahibinin ulaşabileceği özel bir anahtar bulunuyor.

Açık Anahtar ve Özel Anahtar Nedir?

Kripto para teknolojisinde iki farklı kriptografik anahtar çok önemlidir. Bunlardan birisi kasanızın kilidi gibi duran açık anahtardır, diğeri ise kasanızın açılmamasını sağlayan size özel kilittir. Bu özel anahtar birimleri birbirinden tamamen bağımsızdır ve kullanıcıya özeldir. Özel anahtara sahip olan her kullanıcı, fon üzerinde kontrole sahiptir. Kripto para cüzdanlarının bazıları ise özel anahtarlara sahiptir, fakat bunları kullanma iznine sahip olamaz kimse. Bilgisayar üzerinde M-cüzdan yazılımını yükleyerek, özel ve genel anahtarlara erişim izni vererek tüm varlıklarınıza erişebilirsiniz ve tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kripto Para Cüzdanının Çalışma Mantığı

Kripto para cüzdanlarının çalışma mantığı hiçbir şekilde merkezi bağımlılığı bulunmamasıdır. Merkeziyetsizlik anlayışı ile çalışan kripto para cüzdanları, tüm bilgilerinizi elektronik ortamda cüzdanda saklamaktadır. Tüm işlemler ise Blockchain üzerinde gerçekleşmektedir. Mesela, Amerika üzerinde birisi size para gönderecek ve bu kişiye cüzdan adresinizi verdiniz. Kripto para adresinize gönderilen ücret Blockchain teknolojisinde blok olarak görünür ve onay alındıktan sonra bakiyeniz cüzdanınıza eklenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir