Kripto Para Nedir?

Milenyum çağına ayak uydurmamız ile birçok yeniliğin habercisi aslında öncelerinde duyrulmuştur. Bu çalışmaların tümü günümüze ışık tutmuş ve teknolojinin hızla ilerlemesinde önemli rol oynamıştır. Bunlardan birisi ise kripto para’dır. 90’lı tarihlerde Beenz, DigiCash ve Flooz gibi birçok proje sunulmuştur, fakat hiçbiri başarılı olamamıştır. Bu başarısızlıkların arkasında ise insanoğlunun kötü niyetli olması bulunuyor.

Kısaca Kripto Para

Tüm Dünya üzerinde yaşayan insanların istediği yerden, istediği ülkede bulunan bir kişiye anlık para transferi yapmasına olanak sağlayan ve merkezi otorite usulü çalışan, devletlerden tamamen bağımsız bir dijital para birimidir. Kripto demek şifreli anlamına geliyor. Kripto para ise şifreli para anlamına tekabul eder. Bu teknoloji blockchain (blok zinciri) olarak tanımlanır ve işleyişi bloklar üzerindedir.

Kripto Paranın Tarihi

Kripto paraların oldukça ilginç geçmişi bulunmaktadır. Bu ilginç bilgiler arasında bazı milyarder insanlar paralarını katlarken, bir takım insan bu yatırımdan nasibini alamadan zarar ediyor. Fakat bu para transferi için önemli bir ilke imza atmıştır. 2008 tarihinde ekonomik krizden sonra ortaya çıkan bitcoin, çıktığı tarihte pek bilinmeyen bir para birimiydi. Dijital teknolojinin tüm mantığını kullanan kripto para halen daha çözülemeyen bir sır olarak varlığını sürdürüyor. Satoshi Nakamoto isimli bir kişinin oluşturduğu kripto paraya dair hiçbir somut bilgi bulunmuyor. Bir grup tarafından mı oluşturuldu ya da bir insan tarafından mı oluşturuldu, tamamen sır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir