Mına Protocol Nedir?

Geçtiğimiz aylarda ön satışa sunulan Mina Protocol kısa bir süre içerisinde kripto para borsalarında yerini almaya başladı. Mina Protocol (MINA) projesi ICO aşamasında olduğu anda popülerliğini kazanan ve birçok yatırımcının ilgisini çeken blok zinciri olarak biliniyor. Bilinen diğer bir tanımlaması ise “en hafif blok zinciri” olma özelliğine sahip olmasıdır.

Mina Protocol (MINA) en hafif blok zinciri olma ünvanına nasıl sahip oldu ? Kripto para borsalarında yerini alan Mina Protocol hakkında detaylı bilgileri sizlere aktaracağız.

Mına Protocol Kuruluş Serüveni

Haziran 2017 tarihinde blok zinciri teknolojisinde ismini duyurmaya başlayan ve blok zinciri teknolojisinin durumunu iyileştirmek amacıyla O1 Labs tarafından geliştirilmiştir. Blok zinciri projelerinin en önemli hususlarından birisi ise bildiğiniz üzere; merkeziyetsizlik, güvenilirlik ve ölçeklenebilir olmasıdır. Bu isteklere paralel olarak Mina Protocol bir Layer-1 örneği olarak geliştirilmiştir.

Kısaca MINA Protocol

  • Kendi blok zincirine sahiptir,
  • Kısaltması ise ; MINA olarak bilinir,
  • Utility token tipi olarak bilinmektedir.
  • Dünya üzerinde toplam arz saysı ise 825,105,970 dir (Haziran 2021 verilerine istinaden)

Üç sene boyunca yapılan testler sonucunda “testnet” ismi ile çeşitli denemelere maruz kalmış ve olumlu gelişmelerin ardından ise 2020 tarihinde MINA Protocol ismini almıştır. Projenin oluşmasında katkı sağlayan isim Evan Shapiro isminde genç bilgisayar programcısıdır, daha öncesinde ise Mozilla firmasında çalıştığı bilinmektedir

Mına Coin Nedir?

Mına Protocol, hafif blok zinciri olarak tanımlanmaktadır. Diğer kripto para birimlerine nazaran daha az veri depolama özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. İşlem sayısından ve blok zincirinin yaşından tamamen bağımsız olan Mına Coin, 22 KB boyutuna sahiptir. Böylelikle tüm işlemler daha hızlı gerçekleşmektedir.

Mına Coin Neden Az Yer Kaplıyor?

Bu sorunun cevabını Snark kanıtı ile çalıştığından ötürü daha az yer kapladığı tespit edilmiştir. SNARK kanıtı ise Mina ağında bulunan blokların doğruluğunu ispatlamaktadır. Yeni bir blok üretildiği zaman Snark kanıtı tarafından onay verilir, onay verildikten sonra blok üretimleri ortaya çıkar. Snark katı ağ üzerinde yapılan işlemlerde bekleme süresini en aza indirir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir