Mortgage Nedir? Mortgage Kredisi Nasıl Kullanılır?

Mortgage Nedir?

Halk dilinde İpotekli Konut Kredisi  ya da Tutulu Satış Kredisi olarak Mortgage (Mortgage Kredisi), taşınmaz mülkün ipotek alınması şartı ile verilen kredi türüdür. Taşınmaz mülke var olan borç tamamen bittiğinde ise, ipotek bitmektedir. İhtiyaç kredisi gibi 36 ay vade ya da bankanın insiyatifine bağlı olarak vade ayı daha uzundur. Mesela bir mortgage kredisinin vadesi ortalama 1 yıl ile 20 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

 

Mortgage Kredi Türleri ise şu şekildedir:

Arsa Kredisi: Arsa ve Bahçe finansmanı çatısı altında kullanılır.

İnşaat Kredisi: Kaba inşaatı bitmiş inşaatların (hanelerin) biten mülklerini desteklemek amacıyla mülk sahibine kullandırılan ihtiyaç kredisi türüdür.

Refinansman Kredisi: Kredi ödemelerinde zorluk çeken insanlar için Konut Kredisi Borç Transferi olarak kullandırılan, daha uygun faiz ve vade sayısı sunulan kredi türüdür.

 

Mortgage Kredisi Nasıl Çekilir?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen insanların başvurduğu kredi türü olan mortgage kredisi için öncelikle alacağınız evin krediye uygun olduğuna bakılmalıdır. Bankalarda exper raporu olarak bilinen ev değer bilgisi aynı zamanda mortgage kredisi için de şistenilmektedir BBDK yaptığı düzenlemeler sonucunda krediye uygun olmayan evler için kredi çekilmesini yasaklamıştır. Satın almak istediğiniz evin adresini kredi çekeceğiniz zaman iletirseniz, adrese exper giderek değerini ölçecektir. Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız mutlaka mortgage kredisi tam size göre. Mortgage kredisinden faydalanmak için öncelikle alacağınız evin %10’unu peşinat olarak vermeniz gerekiyor. Diğer geri kalan %90 kısmı için kredi çıkmaktadır.

 

Morrtgage Kredisi İçin İstenilen Evraklar

 

Mortgage kredisinden faydalanmak için, öncelikle gideceğiniz banka şubesine:

 

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
  • Son çalıştığınız yere ait maaş bodrosu (şirket sahipleri için vergi levhası)
  • Alacağınız yerin tapu fotokopisi
  • İkametgah belgesi

 

Yukarıda yazdığımız başvuru evraklarını ilgili bankanın bireysel müşteri hizmetlerine verdiğinizden itibaren, KKB puanınıza bakılır. KKB puanınız iyi ise ve bankadan kredi başvurunuz olumlu sonuçlandığında, bireysel müşteri hizmetleri yetkilisi sizden exper ücreti ister. Daha sonra exper gelir ve evin değerini biçer. Daha sonra ise exper raporu bankaya sunar ve çekebileceğiniz limit exper raporu dahilinde belli olur. Tüm bunları bireysel müşteri hizmetleri yetkilisi halletmektedir.

 

Konut kredinizi kullanacağınız zaman ya da taşınmaz mülkün tapusunu üzerinize alacağınız zaman, banka yetkilisi sizi yönlendirecektir. Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne, banka personeli ile giderek ipotek işlemi yaptırıyorsunuz. Hepsi bu kadar!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir